Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir

admin2 | Ekim 10, 2018 | 0 | İlaçlama

Kara böcekgiller familyasına mensup olan, kendisi gibi karanlığı seven ve ışıktan kaçınan böcek türüdür. Evlerde pek çok alanda; kiler, mahzen, depo, ahır, ambar gibi sık kullanılmayan ve yığın halde eşya bulunan izbe mekanlarda sıkça rastlanır. Tahıl ürünleriyle ve bitkisel ve hayvansal döküntülerle beslenir. Kendisi gibi siyah renkte olan doğu hamam böceği ile sıkça karıştırılmaktadır. Dolaştığı pis yerlerden aldığı mikroplar nedeniyle insanlarla aynı ortamlarda bulunması son derece sakıncalıdır. Evde karafatma tespit edildiğinde direkt müdahale edilmeli ve ilaçlama işlemi yapılmalıdır. Karafatma böceği nasıl yok edilir? diye sorarsanız, sizleri yazının devamını okumaya davet ediyoruz.

Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?

Karafatma böceği, uzunluğu 1 milimetreden 3 santime kadar değişebilen bir haşere türüdür. Bacaklarının aşırı uzun olması nedeniyle örümceğe benzerler. Bu uzun bacaklar, çöl yaşamına adaptasyonla birlikte gelen bir özelliktir. Dış kabukları mat siyah bir renge sahiptir. İnsanla karşılaştıklarında arka ayaklarını kaldırarak saldıkları kötü koku onların savunma hareketidir. Salgıladıkları kinon adı verilen kimyasalların insan derisinde yanma, kabartı ve cilt tahrişine sebep olduğu bilinmektedir. Çok hızlı hareket ederler ve yakalanmaları imkansıza yakındır. Üstelik son derece hızlı bir çoğalma göstererek kısa süre içinde tüm eve yayılabilirler. Bu nedenle karafatma görüldüğü an müdahale edilmesi gereken bir haşeredir. Karafatma böceği nasıl yok edilir konusunda bazı ipuçları:

Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?
Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?
  • Karafatmalar rutubetli, pis ve karanlık alanları severler. Temizlik tüm haşerelerin korkulu rüyasıdır. Evinizde her gün detaylı temizlik yaparak haşerelerin evinizden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle koltukları ve halıları süpürmek, kuytuda kalan alanları süpürüp sirkeli suyla temizlemek büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.
  • Tüm haşereler gibi karafatmalar da çürümüş yiyeceklere bayılır. Çöpleri vakit geçirmeden çıkarmalı ve onlara ziyafet fırsatı bırakmamalısınız.
  • Duvarlardaki yarık ve çatlakları kapatın, gerekiyorsa gider ve boruları yenileyin.
  • Camları kapalı tutun ya da sineklik taktırmayı düşünün.
  • Klozet kapaklarını daima kapalı tutun. Alaturka tuvaletlerin üzerine kapak tarzı bir aparat yerleştirin ve giriş çıkış alanlarını tamamen kapatın.
  • Radyasyona bile direnç gösteren bu haşerelerle mücadele etmek sabır gerektirir. Evde kendi imkanlarınızla denediniz ancak karafatma böceği nasıl yok edilir sorusunun cevabını bulamadıysanız, alanında uzman ilaçlama firmalarından yardım alma zamanınız gelmiş demektir.

Benzer İçerikler

kanlica-bocek-ilaclama

Kanlıca Böcek İlaçlama

admin2 | Ekim 17, 2018 | 0

Beykoz ilçesinin; Anadolu Hisarı ile Çubuklu arasında kalan semti Kanlıca; İkinci köprünün bir ayağını üzerinde bulundurması ve eşsiz bir konumda olması sebebiyle dikkat çeker. Semt pudra şekeriyle birlikte servis edilen…

Beykoz Akrep İlaçlama

admin2 | Ekim 3, 2018 | 0

Haşereler içinde en zararlı ve en saldırgan türlerden biri olan akrep; insanlara yakın yaşaması sebebiyle de bizleri tehdit etmektedir. Özellikle nemli, karanlık ve sıcak alanlarda yaşayan akrep, sahil ilçelerinde çok…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMET BÖLGELERİMİZ

7/24 BİZE ULAŞIN

İstanbul Avrupa
0(212) 853 73 66

İstanbul Anadolu
0(216) 494 15 67

Kocaeli
0(262) 325 34 28

İzmir
0(232) 264 88 52

Referanslar

Etiket Bulutu