Kırkayak Nedir ?

admin | Temmuz 20, 2018 | 0 | İlaçlama

Böcekler arasında en çok dikkat çeken ve başka böcekler tarafından sıklıkla yenilen kırkayaklar, dünyanın en ilginç haşereleri arasında yer almaktadır. Gerek silindir şeklindeki vücutları gerek çok fazla sayıda bulunan ayakları ile kendi familyası ile hayvanlar alemi içinde oldukça farklı fizyolojik yapıda olan kırkayaklar insanları ve diğer haşereleri de sokabilmektedirler. Peki kırkayak nedir ve özellikleri nelerdir?

  • İsimleri kırkayak olsa da tam olarak kırk adet ayakları bulunmamaktadır. En az otuz en fazla yedi yüz sayılarında seyreden ayak sayıları ile tüm canlılar arasında oldukça farklı bir yerdedir.
  • Çürükçül, otçul beslenen kırkayaklar, yaprak, çöp, bozulmuş yiyecek, çürümüş sinekler ile beslenmektedirler.
  • Çıyan ve tespih böceklerinin akrabası olmakla birlikte, bu türlerin en masum olanlarındandır.
  • Evlerimize genellikle dışarı kaynaklı giren ve saksılarımızın çevresinde, mutfaklarımızda ve çoğu zaman duvarlarda bulunan kırkayaklar, oldukça hızlı çoğalmaktadır.
  • Koyu renklerde olabilen, silindire benzer ve boğumlu vücudu ile oldukça esnek hareketlere sahiptirler. Bu nedenle de evlerimize çok rahatlıkla girebilmektedirler.
  • İnsanları soktukları zaman bölgede çoğu kez kızarıklık, deri döküntüsü, kaşıntı ve alerjik reaksiyonlar görülse de kırkayaklar insanları zehirlemezler. Fakat her böcek sokması ile karşılaşıldığında mutlaka sağlık birimine bölgeyi göstermeli, tedavi gerekiyorsa en kısa zamanda tedavi edilmelidir.

Böcek ve haşerelerin zararları insanlardan tutunda hayvanlara, besinlere, ekili dikili ürünlere, eşyalara kadar uzun bir listeye kadar uzanmaktadır. Hayvanlarda ve insanlarda görülen hastalıkların birçoğunun nedeni böcek ve haşerelerin taşıdıkları bakteri, virüs ve mikroplardır. Bunlar çeşitli yollarla ve hızla üreyen zararlı böcek ve haşereler ile bulunduğumuz alanlara çok kolay bir şekilde girebilmekte ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Geçmişte veba, tifo, kolera gibi ciddi boyutlarda ölüme sebep olan hastalıkların en önemli sebeplerinden biri olan böcek ve haşereler ile mücadele artık modern yöntemlerle yapılmaktadır. Artık günümüzde ilaçlama şirketleri tarafından yapılan bu modern ilaçlama sayesinde bu tür böcek ve haşerelerden tamamen kurtulabilirsiniz.
Yaşadığımız alanlara rahatlıkla girebilen haşere ve böcekler taşıdıkları bütün mikropları birçok yolla yiyeceklere, eşyalara bıraktıkları gibi doğrudan ısırma ve kan emme özellikleriyle de insanlara bulaştırabilmektedirler.

Beykoz böcek ilaçlama olarak sizlerin her haşere şikayetlerinde daima en kaliteli ilaçlarla yanınızda olan ve her zaman sağlığınızı düşünen firmamız, Beykoz’da en kurumsal ilaçlama firması olarak sizlere hizmet vermektedir. Kırkayak ilaçlama işlemleri için ve merak ettiğiniz her haşere türü için bizleri 7/24 arayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

uskudar-bocek-ilaclama

Üsküdar Böcek İlaçlama

admin2 | Mayıs 11, 2019 | 0

Üsküdar Böcek İlaçlama, Başarı Böcek İlaçlama bünyesinde faaliyet göstermekte olan önemli ilaçlama servislerinden biridir. Tecrübeli ilaçlama ekipleri ve etkili ilaçlama yöntemleri ile tüm haşere ve kemirgen problemlerini kısa sürede ortadan…

poyrazkoy-bocek-ilaclama

Beykoz Poyrazköy Böcek İlaçlama

admin2 | Nisan 11, 2019 | 0

Poyrazköy böcek ilaçlama servisi Beykoz Böcek ilaçlama firması bünyesinde tüm Beykoz'un semtlerine 7/24 ilaçlama hizmeti veren bir firmadır. İlaçlama firmamızın uygulamaları, eğitim almış ve deneyimli ilaçlama ekipleri tarafından uygulanmaktadır. Poyrazköy haşere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Merhaba, ilaçlama hakkında bilgi almak için mesaj yazabilirsiniz.
Powered by