Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir

admin | Ekim 10, 2018 | 0 | İlaçlama

Kara böcekgiller familyasına mensup olan, kendisi gibi karanlığı seven ve ışıktan kaçınan böcek türüdür. Evlerde pek çok alanda; kiler, mahzen, depo, ahır, ambar gibi sık kullanılmayan ve yığın halde eşya bulunan izbe mekanlarda sıkça rastlanır. Tahıl ürünleriyle ve bitkisel ve hayvansal döküntülerle beslenir. Kendisi gibi siyah renkte olan doğu hamam böceği ile sıkça karıştırılmaktadır. Dolaştığı pis yerlerden aldığı mikroplar nedeniyle insanlarla aynı ortamlarda bulunması son derece sakıncalıdır. Evde karafatma tespit edildiğinde direkt müdahale edilmeli ve ilaçlama işlemi yapılmalıdır. Karafatma böceği nasıl yok edilir? diye sorarsanız, sizleri yazının devamını okumaya davet ediyoruz.

Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?

Karafatma böceği, uzunluğu 1 milimetreden 3 santime kadar değişebilen bir haşere türüdür. Bacaklarının aşırı uzun olması nedeniyle örümceğe benzerler. Bu uzun bacaklar, çöl yaşamına adaptasyonla birlikte gelen bir özelliktir. Dış kabukları mat siyah bir renge sahiptir. İnsanla karşılaştıklarında arka ayaklarını kaldırarak saldıkları kötü koku onların savunma hareketidir. Salgıladıkları kinon adı verilen kimyasalların insan derisinde yanma, kabartı ve cilt tahrişine sebep olduğu bilinmektedir. Çok hızlı hareket ederler ve yakalanmaları imkansıza yakındır. Üstelik son derece hızlı bir çoğalma göstererek kısa süre içinde tüm eve yayılabilirler. Bu nedenle karafatma görüldüğü an müdahale edilmesi gereken bir haşeredir. Karafatma böceği nasıl yok edilir konusunda bazı ipuçları:

Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?
Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?
  • Karafatmalar rutubetli, pis ve karanlık alanları severler. Temizlik tüm haşerelerin korkulu rüyasıdır. Evinizde her gün detaylı temizlik yaparak haşerelerin evinizden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle koltukları ve halıları süpürmek, kuytuda kalan alanları süpürüp sirkeli suyla temizlemek büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.
  • Tüm haşereler gibi karafatmalar da çürümüş yiyeceklere bayılır. Çöpleri vakit geçirmeden çıkarmalı ve onlara ziyafet fırsatı bırakmamalısınız.
  • Duvarlardaki yarık ve çatlakları kapatın, gerekiyorsa gider ve boruları yenileyin.
  • Camları kapalı tutun ya da sineklik taktırmayı düşünün.
  • Klozet kapaklarını daima kapalı tutun. Alaturka tuvaletlerin üzerine kapak tarzı bir aparat yerleştirin ve giriş çıkış alanlarını tamamen kapatın.
  • Radyasyona bile direnç gösteren bu haşerelerle mücadele etmek sabır gerektirir. Evde kendi imkanlarınızla denediniz ancak karafatma böceği nasıl yok edilir sorusunun cevabını bulamadıysanız, alanında uzman ilaçlama firmalarından yardım alma zamanınız gelmiş demektir.

Benzer İçerikler

gemi-ilaclama

Gemi İlaçlama

admin | Eylül 26, 2019 | 1

Gemi İlaçlama, Başarı Böcek İlaçlama bünyesinde sunulmakta olan profesyonel ilaçlama hizmetlerinden biridir. Geliştirmiş olduğumuz etkili ilaçlama yöntemleri ile kısa sürede kalıcı sonuçlara ulaştığımız gemi ilaçlama hizmetlerimiz ile vapur, gemi, yat,…

uskudar-bocek-ilaclama

Üsküdar Böcek İlaçlama

admin | Mayıs 11, 2019 | 5

Üsküdar Böcek İlaçlama, Başarı Böcek İlaçlama bünyesinde faaliyet göstermekte olan önemli ilaçlama servislerinden biridir. Tecrübeli ilaçlama ekipleri ve etkili ilaçlama yöntemleri ile tüm haşere ve kemirgen problemlerini kısa sürede ortadan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir